Aromaterapi

Aroma “güzel koku” anlamı taşır. Fransızcadan dilimize geçmiş bu sözcük Latince ve İngilizce, aynı anlamı taşıyan aroma sözcüğü ile eş kökenlidir. Eski Yunancada “her çeşit güzel kokulu ot, baharat” anlamına árōma άρωμα kelimesi asıl kaynağıdır.

Yine Fransızcadan dilimize geçmiş olan terapi kelimesi “tedavi” anlamına gelir. 
Sözcüğün kökeni ise Eski Yunancada olan hasta bakmatedavi etme anlamına gelen “therapeía” kelimesinden alınmıştır. Bu kelime aynı zamanda hizmetçi, bakıcı anlamı taşıyan Eski Yunanca terápōn veya théraps kelimelerinden türetilmiştir.

Kısaca özetlemek gerekirse Aroma güzel koku; Terapi tedavi anlamındadır. 
Aromaterapi ise güzel kokularla yapılan tedaviye denir. En geniş kabul gören tanımı ise bitki esanslarının, yağlarının, özlerinin sağlık ve güzellik için karıştırılması…

Aromaterapinin yaklaşık 6000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu tahmin ediliyor. İlk olarak Antik Mısır’da mumya yapımında kullanıldığı biliniyor. Eski Çin uygarlığında ise aromaterapi bitkileri ve yağları tanrıya şükranlarını sunmanın bir simgesiydi.
Tedavi ve güzellik amacıyla kullanımı ise ilk olarak eski Yunan medeniyetinde ortaya çıkmıştır. Roma İmparatorluğu devrinde aromaterapi banyo sonrası masaj teknikleriyle kullanım alanı bularak başlamıştır.      

 Gelelim günümüzdeki haline nasıl geldiğine…1881de Lyon, Montchat’ta doğan René-Maurice Gattefossé, Aromaterapinin babası kabul edilir. Rivayete göre Fransız Kimyacı laboratuvarında bir deney sırasında elini yakar ve o anki can havliyle en yakın sıvı kabına daldırır. O kabın içi tamamen lavanta esansiyel yağıyla doludur ve kısa sürede acısını dindirir. Elinin hızlı bir şekilde iyileşmesi ve yanık izinin kaybolduğunu görmesiyle çok şaşırır ve bunun üzerine uçucu yağların iyileştirici etkileri hakkında çalışmalar yapmaya başlar.

Bu mucize karşısında I.Dünya Savaşı sırasında askeri hastanelerde esansiyel yağları denemeye başladı. Bu denemelerin sonucunda başarılı olmasıyla Aromaterapi biliminin kapılarını açarak 1937 de Aromathérapie kitabını yayınladı. Günümüzde bir çok dilde çevirisi bulunsa da ne yazık ki Türkçesi bulunmamakta.


Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ben bir uzman değilim. Henüz işin başında olan biri olarak size günlük hayatta kullanabileceğiniz ufak tüyolar, bilgiler paylaşmayı hedefliyorum. Maalesef günümüzde -özellikle internet ortamında- inanılmaz bir bilgi kirliliği mevcut. Ben elimden geldiği kadar bu bilgilerin doğrusunu paylaşıp insanların sağlıklı bilgi almasına ufak bir katkıda bulunmak istiyorum.  Her türlü tavsiye ve eleştirilerinize açığım 🙂